تبلیغات
My Note! - مودم و انواع مودم ها !!!!

یاد خر پلیس به خیر!! با خر دمپایی!!

مودم و انواع مودم ها !!!!

نویسنده :saeed eskandari
تاریخ:یکشنبه 22 بهمن 1391-11:10 ب.ظ

 pc یك وسیله دیجیتالی است كه بیشتر كارهایش را با روشن و یا خاموش كردن یك سری كلیدهای الكترونیكی انجام می‌دهد. هر رقم ۰ در دستگاه اعداد دودویی، (كه در اینجا به شكل كره نشان داده شده)، بیانگر یك كلید خاموش است و هر رقم ۱ در دستگاه اعداد دودویی، (كه در این جا به شكل یك مكعب نشان داده شده)، نمایشگر یك كلید روشن است. در این میان هیچ انتخاب دیگری وجود ندارد.

سیستم تلفن یك دستگاه آنالوگ (پیوسته) است، (زمانی كه تلفن ساخته شد، الكترونیك رقمی (دیجیتال) هنوز شناخته نشده بود)، كه برای انتقال صوت‌ها و طنین‌های گوناگون صدای انسان طراحی شده است. این صداهابه صورت یك سیگنال آنالوگ همانند جریان الكتریسته‌ی پیوسته كه فركانس و شدتش به آرامی تغییر می‌كند به طور الكترونیكی منتقل می‌شوند. این (جریان) را می‌توان بر روی نوسان‌سنج (اسیلوسكوپ) به صورت یك خط موج‌دار نمایش داد، .
مودم پلی است میان سیگنال‌های پیوسته (آنالوگ) و رقمی (دیجیتالی) كه با تغییر و یا تلفیق (مدولاسیون) فركانس یك موج الكترونیكی، داده‌های دیجیتالی را به داده‌های آنالوگ و یا بر عكس تبدیل می‌كند. این مرحله شبیه به چیزی است كه باند رادیویی FM از آن استفاده می‌كند. در انتهای دریافت یك ارتباط تلفنی، مودم بر عكس عمل می‌كند، (یعنی) سیگنال‌های پیوسته را به كد دیجیتالی (رقمی) تفكیك می‌نماید. نام مودم از دو كلمه‌یModulate (مودوله) و DEModulate (دِمدوله) گرفته شده است.
در كامپیوترهای شخصی، ارتباطات مودمی(ارتباطاتی كه از طریق مودم انجام می‌شوند) به سه عنصر با حداقل استاندارد نیاز دارند (این سه عنصر عبارتند از): درگاه‌های سریال، فرمان‌های مودم و نرم‌افزارهای ارتباطی. به علت وجود مودم‌های متفاوت، ارایه روش مطلقی كه نحوهٔ كار همه‌ی مودم‌ها را نشان دهد غیر ممكن است، اما عملكردی كه در این جا توضیح داده شد دقیقا" نرم‌افزارهایی را تشریح می‌كند كه از فرمان (دستورالعمل) شركت Hayes (یكی از سازنده‌های مودم) استفاده می‌كنند. در این فرمان، مودم برای درگاه سری با ۲۵ پایه Pin تنظیم شده است.نكاتی در مورد مودم های V.۹۲

مهم ترین نیازمندی های بیشتر كاربران كامپیوتر ، ارتباط هر چه سریع تر اینترنت است ، زیرا صفحات گسترده جهانی روز به روز در حال گسترش هستند و گرافیك ، كلیپ های ویدیویی و سایر فایل ها و برنامه های فراخوانی به كمك مودم ها در كامپیوتر ها ذخیره می شوند و بدین ترتیب مردم سراسر جهان به مودم وابسته هستند .
اگر چه تعداد كاربرانی كه از ارتباطات سریع DSL و كابلی برای اینترنت بهره می برند در حال گسترش است ، اما هنوز بسیاری از كاربران به این ارتباطات سریع اینترنت دسترسی ندارند و تمام امكاناتشان همین مودم های آنالوگی هستند كه برای شماره گیری خدمات دهنده سرویس اینترنت از خط تلفن بهره می گیرند .
حال آیا سری مودم های تازه برای افزایش سرعت اینترنت كمكی به شما می كند ؟ اگر سری به بازار كامپیوتر بزنید متوجه عرضه تجهیزاتی می شوید كه برای افزایش سرعت اینترنت ساخته شده اند . یكی از این تجهیزات سری تازه « Connection Protocol » معرف به V.۹۲ است . استاندارد مودم V.۹۲ توسط اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) معرفی شده است . مكان این اتحادیه كه در سوییس است بر استانداردهای مخابراتی دولتی و خصوصی سراسر جهان نظارت دارد . اگر چه ITU ، استاندارد V.۹۲ را پذیرفته ، اما هنوز برخی از كاربران نمی دانند كه مودم های V.۹۰ را بخرند یا V.۹۲ .
استاندارد V.۹۲ به خاطر الگوها و الگوریتم فشرده سازی تازه اش سرعت فراخوانی را تا حدی افزایش می دهد ، اما سرعت قابل توجه آن در فرستادن اطلاعات به اینترنت نهفته است . مودم های V.۹۲ برای انتقال اطلاعات از تمام ذرات كابل های مسی تلفن كاربران استفاده می كنند . مودم های V.۹۰ خوب امروزی می توانند اطلاعات را تا سرعت نهایی ۵۶ كیلوبایت در ثانیه انتقال دهند و این سرعت نهایی ، برای فراخوانی اطلاعات با استفاده از مودم های آنالوگ قراردادی خط تلفن است .
مودم های V.۹۲ سرعت فرستادن اطلاعات به اینترنت را از ۶/۳۳ كیلو بایت به ۴۸ كیلوبایت در ثانیه افزایش داده اند . این افزایش سرعت باعث بهبود سرعت كنفرانس تصویری و ارتباطات معمولی می شود كه عملكرد دستگاه را تا حدودی بهبود می بخشد . موارد زیر نیز از قابلیت های مهم مودم های V.۹۲ محسوب می شوند . نخست این كه زمان ایجاد ارتباط مودم های V.۹۲ با اینترنت كاهش می یابد .
برخی كاربران مودم های V.۹۲ اطلاع داده اند كه زمان لازم برای ایجاد ارتباط با اینترنت و سایت مورد نظر به نصف كاهش یافته است . از دیگر ویژگی های جالب مودم های V.۹۲ توانایی نگهداری ارتباط اینترنتی در حالت انتظار یا « On Hold » به مدت پانزده دقیقه است تا به تلفن رسیده و در همان خط پاسخ گویید .
همان گونه كه می دانید مودم های موجود در گذشته قادر به این كار نبودند و در صورت تماس گرفتن با خط شما در حالی كه به اینترنت متصل بودید طرف مقابل بوق اشغال می شنید و همچنین ارتباط اینترنتی شما ناگهان قطع می شد ، در حالی كه مودم های V.۹۲ ویژگی های خوبی دارند .


البته این مودم ها در كنار مزایای خود دارای نقص هایی نیز هستند . نخست این كه خدمات دهنده سرویس اینترنت شما (ISP) باید توانایی پشتیبانی از پروتكل V.۹۲ را داشته باشد ـ كه بیشتر آنها این توانایی را ندارند ـ و روش پی بردن به این مسأله این است كه از كسی بخواهید در هنگام ارتباط تان با اینترنت به شما تلفن كند . مشكل دوم این است كه سرعت استاندارد V.۹۲ تنها كمی بیش از مودم های ۵۶K با استاندارد V.۹۰ است . با این حال اگر شما به طور مرتب به اینترنت وصل می شوید و مودم ۵۶K هم ندارید ، بهتر است كه از مودم های V.۹۲ استفاده كنید . مودم های V.۹۲ از استاندارد V.۹۰ پشتیبانی می كنند و بهای مناسبی هم دارند .
به بازار آمدن این مودم ها به این معناست كه كارآیی بهتری نسبت به مودم های V.۹۰ دارند و از این رو تعجبی ندارد كه مشاهده كنید بهای مودم های V.۹۰ به نصف این مودم ها كاهش یافته است .
هنگام خرید مودم با یك دسته مودم بر می خورید كه برای استفاده نیاز به سیستم عامل ویندوز دارند . مانند «Win Modems » بسیاری از این دسته مودم ها ، یك چیپ كنترل گر داخلی كه به آنها امكان استفاده خارج از محیط ویندوز را بدهند ندارند ، از این رو این مودم ها از منابع ریز پردازنده كامپیوتر استفاده می كنند ، در نتیجه روی عملكرد كلی كامپیوتر تاثیر منفی می گذارند . این مودم ها را «Controlless» نیز می نامند كه در تقابل با «Control_Based» است .
مودم های Control_based می توانند در هر سیستم عاملی مانند Dos ، یونیكس و ویندوز كار كنند . حتی اگر سیستم عامل شما ویندوز باشد ، برای بهبود علمكرد سیستم بهتر است از مودم های Control_based استفاده كنید . همچنین می توانید مودم خارجی ، داخلی ، PCI ، ISO یا USB بخرید . اما تصمیم شما باید تا حد زیادی بر مبنای سیستم كامپیوتر و علاقه مندیتان باشد .
برای خریداری مودم داخلی نخست باید ببینید كه آیا درون جعبه كامپیوتر شكاف PCI یا ISO خالی دارید . البته بیشتر كامپیوترهای تازه یك شكاف PCI اضافی دارند . اگر قصد انتخاب یك مودم داخلی را دارید بهتر است مدل PCI را انتخاب كنید ، زیرا شكاف PCI كامپیوتر توانایی انتقال سریع تر اطلاعات را دارد . اگر هم مودم خارجی می خواهید باید تصمیم بگیرید كه آن را به صورت Serial یا USB نصب كنید در هر صورت تصمیم نهایی با شماست .
اگر كاكپیوتر شما پورت USB آزاد دارد ، بهتر است كه از آن استفاده كنید زیرا كار كردن با آن بهتر و ساده تر است . اگر قصد اتصال مودم خارجی به پورت سریال را دارید ، دیگر نمی توانید از آن پورت برای وسیله دیگری استفاده كنید ، زیرا مودم نصب شده آن را تنها برای خود نگه می دارد . در مورد سرعت نیز بسیاری از كاربران گفته اند كه سرعت مودم های USB بالاتر از مودم های وصل شده به روش سریال هستند .
البته این قضیه به تعداد تجهیزات متصل شده به پورتهای USB در كامپیوتر نیز بستگی دارد . هر چه تعداد وسایل وصل شده به پورت های USB بیشتر باشد ، سرعت آن نیز به نسبت كند می شود ، زیرا آنها به طور استاندارد در سرعت USB شریك می شوند . به این نكته توجه داشته باشید كه برای استفاده از پورت USB باید از سیستم عامل ویندوز ۹۸ یا تازه تر استفاده كنید .

http://www.citynet.net/images/DSCN5741.jpg

نحوه کار مودم های DSL

كاربران از طریق یك مودم معمولی، یا با استفاده از شبكه محلی در دفتر كار خود ، یا از طریق یك مودم كابلی و یا با استفاده از یك اتصال DSL به اینترنت متصل می‌شوند. اتصال DSL یك اتصال پر سرعت است كه از سیم‌های عادی به كار رفته در خطوط تلفن استفاده می‌كند .
مزایای اتصال DSL عبارت هستند از :
• كاربران می‌توانند در هنگام اتصال به اینترنت از خط تلفن برای برقراری مكالمات تلفنی نیز استفاده كنند .
• سرعت مودم‌های DSL از مودم‌های معمولی بسیار بالاتر است (۵/۱ مگابیت در ثانیه در مقایسه با ۵۶ كیلوبیت در ثانیه).
• برای استفاده از مودم‌های DSL لزوماً به سیم‌كشی جدید نیاز نیست. این مودم‌ها می‌توانند از خط تلفن موجود كاربران استفاده كنند .
• شركتی كه اتصال DSL را ارائه می‌كند، معمولاً مودم را نیز به همراه خدمات نصب ارائه می‌كند .
مودم‌های DSL نقاط ضعفی نیز دارند كه عبارت هستند از :
• هر چه فاصله كاربران از مركز ارائه كننده خدمات كمتر باشد، این مودم‌ها بهتر كار می‌كنند.
• سرعت اتصال از طریق این مودم‌ها به هنگام دریافت داده‌ها از اینترنت، بیشتر از زمان ارسال داده است .
• خدمات DSL یا به عبارت دیگر روشی كه برای گنجانیدن اطلاعات بیشتر در یك خط تلفن معمولی به كار می‌رود

تا امكان برقراری ارتباط تلفنی را در حین اتصال به اینترنت به كاربران دهد، شرح داده شده است .

تقسیم سینال‌ها:
دو استاندارد رقیب و ناسازگار برای مودم‌های ADSL ، وجود دارد :
۱. استاندارد رسمی ANSl كه سیستمی به نام discrete multitone یا DMT است و طبق گزارش تولید كنندگان، امروز ، اكثر تجهیزات ADSL از آن استفاده می‌كنند؛
۲. استانداری كه در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفت و كاربرد ساده‌تری داشت، سیستم CAP بود كه در بسیاری از اتصالات اولیه ADSL به كار می‌رفت.
سیستم CAP ، سیگنال‌های خط تلفن را به سه باند مختلف تقسیم می‌كند: مكالمات تلفنی در باند صفر تا چهار كیلو هرتزی حمل می‌شوند، مانند وضعیت موجود در تمام مدارهای POTS كانال انتقال دهنده داده‌ها از كاربر به سرور كه در باند بین ۲۵ و ۱۶۰ كیلوهرتز ، منتقل می‌شود. كانال انتقال داده از سرور به كاربر كه از فركانس ۲۴۰ كیلوهرتز آغاز شده و طبق شرایط (طول خط ، میزان پارازیت و تعداد كاربران در یك مركز سوئیچ مخابرات) تا حداكثر ۵/۱ مگاهرتز افزایش می‌یابد. این سیستم، با سه كانال كه با فاصله زیاد از یكدیگر قرار دارند، احتمال تداخل بین كانال‌های یك خط یا تداخل بین سیگنال‌های خطوط مختلف را به حداقل می‌رساند. سیستم DMT نیز سیگنال‌ها را به كانال‌های مجزا تجزیه می‌كند.

اما برای تبادل داده‌ها بین كلاینت و سرور از دو كانال عریض استفاده نمی‌كند بلكه داده‌ها را در ۲۴۷ كانال جداگانه با پهنای باند ۴ كیلو هرتز جای می‌دهد. در مقام مقایسه، مجسم كنید كه شركت مخابرات خط مسی تلفن شما را به ۲۴۷ خط چهار كیلوهرتزی تقسیم كرده و سپس به هر یك از آنها یك مودم وصل كند ؛ در نتیجه معادل ۲۴۷ مودم در یك زمان به كامپیوتر شما متصل خواهد شد . هر كانال كنترل می‌شود و اگر كیفیت آن بیش از حد پایین باشد، سیگنال به كانال دیگری انتقال داده می‌شود. این سیستم به‌طور دائم سیگنال‌ها را به كانال‌های مختلف منتقل می‌كند تا بهترین كانال‌ها را برای انتقال و دریافت بیابد. به علاوه ، بعضی از كانال‌های سطح پایین‌تر (كانال‌هائی كه با فركانس ۸ كیلوهرتز آغاز می‌شوند)، به عنوان كانال‌های دو جهته مورد استفاده قرار می‌گیرند. كنترل و مرتب سازی اطلاعات در كانال‌های دو جهته و حفظ كیفیت در تمامی ۲۴۷ كانال ، موجب پیچیده شدن پیاده‌سازی DMT در مقایسه با سیستم CAP شده است، اما در عوض DMT انعطاف پذیری خطوطی را كه كیفیت‌های مختلف دارند، افزایش می‌دهد. البته از نظر كاربران DSL سیستم‌های CAP و DMT با یكدیگر مشابه هستند. با نصب ADSl معمولا چند فیلتر كوچك در اختیار كاربر قرار می‌گیرد تا آنها را به پریزهای مورد استفاده تلفن متصل كند. این فیلترها، فیلترهای ساده‌ای به نام فیلتر پایین گذر LP هستند كه تمام سیگنال‌هائی را كه فركانس آنها از حد خاصی بالاتر است، حذف می‌كنند.
از آنجائیكه تمام مكالمات تلفنی در فركانس‌های پایین‌تر از چهار كیلوهرتز صورت می‌گیرند، فیلترهای LP برای متوقف كردن تمام ارتباطات بالاتر از این فركانس ساخته می‌شوند تا سیگنال‌های داده با مكالمات استاندارد تلفنی تداخل نكنند .

تجهیزات DSL:
تجهیزات اتصالات ADSL شامل دو قطعه است ؛ یك قطعه كه مورد استفاده كاربران قرار می‌گیرد و قطعه دیگر كه ارائه دهندگان خدمات اینترنتی، شركت تلفن یا سایر تامین كنندگان خدمات DSL به آن نیاز دارند .
قطعه مورد استفاده كاربران ، یك گیرنده / فرستنده DSL است كه می‌تواند خدمات دیگری نیز ارائه كند . تامین كنندگان خدمات DSL برای دریافت اتصالات مشتریان خود، به یك DSL AM نیاز دارند .

گیرنده / فرستنده DSL:
اغلب كاربران خانگی به دستگاه گیرنده / فرستنده DSL خود « مودم DSL » گویند اما مهندسان شركت مخابرات یا ارائه دهندگان خدمات اینترنتی ، آن را ATU_R می‌نامند . صرف نظر از نام این دستگاه ، این وسیله ، نقطه ارتباطی داده‌های موجود در كامپیوتر یا شبكه كاربر با خط DSL است. اگر چه اكثر مودم‌های نصب شده در مناطق مسكونی از اتصالات USB یا اترنت ۱۰Base_T استفاده می‌كنند اما می‌توان دستگاه گیرنده / فرستنده را به روش‌های مختلفی به تجهیزات كاربر متصل كرد. با وجود این كه اكثر گیرنده/فرستنده‌های ADSL عرضه شده توسط ارائه دهندگان خدمات اینترنتی و شركت مخابرات صرفاً گیرنده/فرستنده هستند، دستگاه‌هائی كه شركت‌های مورد استفاده قرار می‌دهند ممكن است از تركیب روترهای شبكه، سوئیچ‌ها یا سایر تجهیزات شبكه سازی در یك پلت فرم تشكیل شده باشند.

DSLAM:
دستگاه DSLAM مورد استفاده ارائه كنندگان خدمات دسترسی، دستگاهی است كه در واقع امكان كاركرد DSL را به وجود می‌آورد. DSL_AM اتصالات تعداد زیادی از مشتریان را جمع آوری كرده و آنها را در یك اتصال پرظرفیت به اینترنت قرار می‌دهد. دستگاه‌های DSLAM معمولاًَ انعطاف‌پذیر هستند و می‌تواننداز انواع DSL و انواع مختلف پروتكل‌ها و استانداردها (برای مثال CAP و DMT) پشتیبانی كنند. به علاوه ، دستگاه DSLAM ممكن است قابلیت‌های دیگری از جمله مسیریابی یا اختصاص آدرس‌های LP پویا به مشتریان را نیز داشته باشد. DSLAM تفاوت‌هائی اساسی میان اتصالات ADSL و مودم‌های كابلی ایجاد می‌كند. از آنجائیكه كاربران مودم‌های كابلی معمولاً یك شبكه را كه یك محله مسكونی را تحت پوشش قرار می‌دهد بین خود تقسیم می‌كنند، در بسیاری از موارد افزایش تعداد كاربران به كاهش كیفیت منجر می‌شود.
مودم‌های ADSL یك اتصال اختصاصی را از هر كاربر به DSLAM باز می‌گردانند و به این ترتیب كاربران به هنگام اضافه شدن كاربران جدید به شبكه ، كاهشی در عملكرد احساس نمی‌كنند ، البته تا زمانی كه تعداد كل كاربران موجب ازدحام در یك اتصال مجزا و پرسرعت به اینترنت نشود. در آن مقطع ، تامین كنندگان خدمات می‌توانند با ارتقاء این فناوری، امكانات بیشتری را برای تمام كاربران متصل به DSLAM فراهم كنند.آیا می‌دانید برترین فكس مودم برای سیستم كامپیوتری شما كدام است ؟

با پیشرفت چشمگیر و همه‌گیر شدن استفاده از ابزار قدرتمند اینترنت در كلیه جوامع ، بسترهای مناسبی در جهت انجام امور بازرگانی ، اداری ، تجاری ، علمی و ... بوجود آمده كه این امر منجر به تحولی عظیم و باور نكردنی در دنیای ارتباطات گشته است. در دنیای كامپیوتری و پیشرفته عصر ما ، تنها وسیله‌ای كه به عنوان پل ارتباطی میان كاربران كامپیوتر نقش و كاربرد خود را روز به روز پر رنگ‌تر می‌كند، فكس مودم است. در همین راستا، در جهت برآورده كردن نیاز روز افزون كاربران كامپیوتر ، همواره تولید كنندگان تجهیزات و قطعات كامپیوتری به دنبال ارتقاء كیفیت فكس مودم‌های خود هستند. البته ، یقیناً انتظاری كه شما از یك فكس مودم ایده‌آل دارید چیزی جز سرعت بالا و عدم قطع شدن به هنگام استفاده از آن نخواهد بود.

یكی از تكنولوژی‌های روز جهان در عرصه ارتباطات به ویژه كارت فكس مودم (DSP (Digital Signal Processor، می‌باشد، كه به آن لقب مشگل گشا را داده‌اند. DSP یك قطعه سخت افزاری است كه روی برد نصب میشود. در واقع DSP پردازشگر دیجیتال سیگنال‌ها می‌باشد. در نهایت، ویژگی بارز این تكنولوژی، برداشتن بار پردازش از CPU سیستم كامپیوتری شما است و نتیجتاً به عنوان پردازنده‌ای مستقل كار خود را انجام می‌دهد. در نهایت، تمام این ویژگی‌ها، تنها انتظار ما را از یك فكس مودم ایده‌آل كه چیزی جز سرعت بالا و عدم قطع شدن ارتباط نیست، برآورده می‌كند. همان‌طور كه می‌دانید فكس مودم‌ها به دو نوع كلی اینترنال و اكسترنال تقسیم می‌شود كه البته نوع اینترنال آن به دلیل قیمت مناسب بیشترین مورد استفاده را در بین كاربران كامپیوتر دارد. تنوع فكس مودم‌های اینترنال در بازار ایران بسیار است ولی تنها كمپانی كه تا به امروز فكس مودم‌های اینترنال خود را با تكنولوژی DSP به بازار عرضه نموده ، كمپانی معروف زولتریكس Zoltrix است.

یكی از محصولات مهم كمپانی زولتریكس فكس مودم اینترنال Smart Spirit است كه مجهز به تكنولوژی DSP می‌باشد. جالب اینجاست كه این تكنولوژی مهم ، با صرف كمترین هزینه و زمان در همه جای ایران در دسترس شما كاربران گرامی می‌باشد. در آخر ، توصیه می‌گردد كه همیشه به فكر ارتقای (Upgrade) سیستم كامپیوتری خود باشید، چرا كه راه حل همیشه فقط تعویض CPU ، RAM ، M/B ، و ... نمی‌باشد. در امر ارتباطات حرف اول و آخر را فكس مودم سیستم شما می‌زند.

نوع مطلب : آموزش • سخت افزار 

viagra polenmarkt
شنبه 18 خرداد 1398 01:13 ق.ظ

Greetings! I've been reading your web site for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Lubbock Texas! Just wanted to tell you keep up the excellent job!
http://lisadogge.exteen.com/20150627/do-hammer-toes-cause-numbness
چهارشنبه 18 مرداد 1396 01:03 ب.ظ
This piece of writing is actually a nice one it assists new web users, who are wishing in favor of blogging.
yesenia6riddle02.jimdo.com
شنبه 14 مرداد 1396 10:39 ق.ظ
I'm not sure exactly why but this web site is loading
very slow for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my
end? I'll check back later on and see if the problem still exists.
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 04:35 ق.ظ
Now I am going away to do my breakfast, after having my breakfast coming
again to read further news.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo