تبلیغات
My Note! - نقد و داستان Resident Evil 4

یاد خر پلیس به خیر!! با خر دمپایی!!

نقد و داستان Resident Evil 4

نویسنده :saeed eskandari
تاریخ:جمعه 20 بهمن 1391-12:09 ق.ظ


Resident Evil 4
رزیدنت ایول ۴ (به انگلیسی: Resident Evil ۴) و (به ژاپنی: バイオハザード۴, Baiohazādo Fō) یک بازی رایانه ای در سبک سورویوال هارور است که توسط استودیو ۴ شرکت کپ کام ساخته شده و چندین ناشر شامل کپ کام، یوبی سافت و نینتندو آن را منتشر کرده اند.[۳] این بازی چهارمین نسخه از بازی های سری اصلی مجموعه رزیدنت ایول و ششمین نسخه در کل نسخه های منتشر شده از این سری بوده که برای نخستین بار در ۱۱ ژانویه سال ۲۰۰۵ برای کنسول گیم کیوب منتشر شد.
نخستین تلاش برای ساخت نسخه چهارم این سری در دسامبر ۱۹۹۹ انجام پذیرفت. سرانجام نیز پس از ارائه ۴نمونه ویرایش برای این بازی، ساخت بازی در آن زمان متوقف شد و بازی متوقف شده، رزیدنت ایول ۳٫۵ نام گذاری شد. این بازی هرگز منتشر نشد [۴] . درآغاز، این بازی برای کنسول پلی استیشن ۲ طراحی شده بود، زمانی که شینجی میکامی به عنوان تهیه کننده از هیدکی کامیا به عنوان کارگردان درخواست کرد تا نسخه چهارم این سری، از سبک جدیدی نسبت به نسخه های پیشین برخوردار باشد. اما پس از توقف ساخت بازی نیز، این قطعی بود که این بازی، مجددا ساخته خواهد شد [۴][۵][۶] . سرانجام پس از شش سال، در سال ۲۰۰۵، این بازی در مرتبه نخست برای گیم کیوب[۷] و سپس برای پلی استیشن ۲ منتشر شد. این بازی برای کنسول های دیگری همانند زیبو، گوشی تلفن همراه و PC[۸] نیز منتشر شد. سرانجام در تاریخ ۱۹ ژوئن ۲۰۰۷ نسخه ویژه ای از آن برای کنسول تازه شرکت نینتندو یعنی نینتندو وی[۹] نیز منتشر شد. رزیدنت ایول ۴، امتیازات بسیار بالا و تحسین های زیادی را برای خود به دنبال داشت. میانگین امتیازات این بازی در متاکریتیک ۹۶ بود [۱۰]. همچنین این بازی، از چندین نشریه تخصصی و معتبر دنیای بازی، امتیازات و ستاره های بالایی را دریافت کرد. رزیدنت ایول ۴، پس از آن که مورد نقدهای مثبت منتقدان و کاربران بی شماری قرار گرفت، به عنوان بازی سال ۲۰۰۵ انتخاب شد. این بازی با اینکه از دیدگاه کیفیت گیم پلی و زاویه دوربین دچار یک انقلاب بزرگ شده بود، اما به دلیل بی شباهت بودن به نسخه های پیشینش در این مورد، باعث رنجیده ‎خاطر شدن دوستداران این سری شد
این بازی از لحاظ نوع دوربین و بازی در مقایسه با سری های قبل خیلی متفاوت هست، زاویه دوربین پشت سر Leon هست و در حالت Aim زاویه دوربین جلوتر روی بازوی كاراكتر خواهد رفت، اسلحه ها دارای لیزر هدف گیری هستن و به همین دلیل بازی بصورت هدف گیری خودكار نیست و میشه راحت روی دشمنان هدف گرفت و زاویه دید و هدف گیری رو بصورت گسترده تغییر داد. اضافه شدن حركات جدیدی مثه از نردبان بالا رفتن ، از پنجره بیرون پریدن، لگد زدن به دشمنان، پائین و بالا رفتن، و داشتن قسمت های اكشن QTE که با وارد کردن دکمه های نشان داده شده در تصویر اعمال میشن. بعد از اتمام بازی می تونید بازی و لباس های جدید رو آزاد كنید، این بازی هم شامل بازی های كوتاه مثه The Mercenaries و دو بازی با Ada تحت عنوان The Another Order و Ada The Spy و گزارش تصویری Ada هست و دو لباس جدید برای Leon (لباس R.P.D و لباس مافیایی) و دو لباس جدید برای Ashley (لباس سفید و لباس آهنین ضد ضربه) هست. اگر بازی جدید رو در حالت Pro آغاز كنید یه لباس جدید به اضافه حركات نمایشی برای Leon و زره ضد ضربه برای Ashley كه با این زره دشمنان نمیتونن به او آسیب برسونن یا ببرنش.)
زامبی های بازی که در این بازی Los Gandos (در اسپانیش Cattle گفته میشه) نسبت با زامبی های سری های قبل پیشرفته ، باهوش و سریع تر هستن، تا جایی که از داس، تبر، اسلحه و... استفاده می کنن، و سایر زامبی ها که قوی تر هستن Las Plagas نام دارن که در اسپانیش The Plague خوانده میشن. زامبی های این بازی به سه دسته روستایی (در دهکده)، مذهبی (در زندان Salazar)، نظامی (در جزیره) تقسیم میشن.
از تفاوت های دیگه نسبت به سری های قبل میشه لازم نداشتن به Ink Ribbon برای ذخیره بازی، نبود صندوق برای جمع آوری آیتم هارو نام برد، در عوض امکانات تازه ای از قبیل خرید فروش اجناس و آیتم ها، تغییر فضای جمع آوری آیتم ها تا سه سایز، قابلیت اضافه کردن دوربین یا قطعات جانبی و قوی تر كردن اسلحه ها هست. این بازی از نظر نوع و معما و حتی دشمنان اصلا شباهتی به شماره های قبلی نداره، یعنی اینکه شما در اصل یک بازی Action انجام میدید نه یک رزیدنت اویل، نوع لوکیشن ، نوع آهنگسازی در Resident Evil 4 در مقایسه با شماره های قبل به حد متوسط یا شاید هم پائین تر رسیده.داستان بازیاستان بازی به ۶ سال پس از رویدادهای پس از نابودی شهر مشهور راکون مربوط می شود. شخصیت اصلی بازی لیان اسکات کندی است که در سری دوم بازی رزیدنت ایول در کنار کلر ردفیلد بود. در پایان آن بازی، لیان اس. کندی مجبور شد تا برای ***** ایالات متحده کار کند. مدتی بعد و پس از ورود به تیم حفاظت از ***** ایالات متحده و خانواده اش، باید نخستین ماموریت خود را در قالب این مسئولیت جدید انجام دهد. دختر ***** آمریکا توسط گروهی نامشخص ربوده شده است. لیان، شخصی است که باید او را نجات داده و به وطن بازگرداند. اطلاعات جاسوسی نشان می داد که دختری که بسیار شبیه اشلی است در یک روستای اسپانیایی دیده شده است. لیان خود را به این روستا رساند و درگیر کابوسی جدید شد. با پیشبرد داستان مشخص می شود که گروهی مذهبی به نام لوس ایلامینادوس (به فارسی: برترین روشن فکران)، اشلی گراهام را ربوده است. این گروه مذهبی، برای گسترش پیروان خود از انگل لاس پلاگاس (به فارسی: آفت و بلا) استفاده می کرد. کنترل کامل فکر و رفتار هر موجودی که به این انگل مبتلاست، در اختیار رهبران گروه لوس ایلامینادوس خواهد بود. مبتلایان به این انگل، دیگر یک زامبی نیستند؛ آنها لوس گانادوس (به فارسی: گله گاو) نام دارند. اسموند سدلر .... اصلی این گروه در سدد بود، تا به این وسیله مذهب خود را گسترش دهد و توازن قدرت در دنیا را از ***** امریکا گرفته و به خود منتقل کند، به همین دلیل گروه مذهبی او دختر ***** را ربودند، تا با وارد کردن انگل به بدن او، قدرت خودشان را به رخ ***** آمریکا بکشانند. لیان در ادامه با شخصی به نام لوئیس سرا آشنا می شود که پیش از این یک پلیس در شهر مادرید بود، اما اینک به عنوان یک دانشمند برای گروه ایلامینادوس کار می کند. البته لوئیس از همکاری با این گروه دست می کشد و برای نابودی آن، به لیان کمک می کند. سرانجام لیان اس. کندی، اشلی را پیدا می کند و به همراه او در تلاش برای خروج از آن مکان برمی آید. لیان در جریان تلاش خود، تمام پیروان انگلی این مذهب را به همراه رهبرشان نابود کرده و سرانجام با اشلی به سمت وطن برمی گردد.
نکته های دیگر درباره ی داستان این بازی حضور ایدا وانگ و جک کراوزر در بازی است. ایدا همانند داستان رزیدنت ایول ۲ ماموریتی از طرف وسکر داشت. او باید نمونه ی انگل لاس پلاگاس را برای سازمان به دست می آورد. او سرانجام موفق به این کار شد؛ پس از نابود شدن سدلر نمونه ی انگل به دست لیان افتاد اما ایدا با تهدید، آن را از لیان گرفته و سپس فرار می کند. جک کراوزر نیز که پیش از این در یک ماموریت در کنار لیان بود، اینک برای سدلر فعالیت می کند. او در نهایت پس از چند مبارزه با لیان کشته می شود؛ این سرانجام او نبود و کراوزر سرانجام توسط ایدا نابود می شود. لوئیس نیز، پس از دراختیار گذاردن قرص های مخصوصی به لیان، جان خود را از دست می دهد. او به شدت توسط سدلر مجروح شده بود


گیم پلیبازیباز، کنترل لیان اس.کندی را به عنوان شخصیت اصلی این بازی دراختیار دارد. شخصیت های دیگری همچون ایدا وانگ، جک کراوزر، هانک و آلبرت وسکر را نیز در سایر بازی های کوتاه و جایزه ای موجود در این بازی، می تواند دراختیار داشته باشد. دوربین به شکلی روان در پشت شخصیت قابل کنترل، با حرکت شخصیت، به حرکت درمی آید. درهنگام هدف گیری، حرکت شخصیت غیرممکن و دوربین از حرکت می ایستد. سلاح هایی مانند پرتابگر راکت، دارای قابلیت درشت نمایی و کوچک نمایی نیز هستند که بازیباز بتواند، هدف های با فاصله زیاد را نیز مورد هدف گیری قرار دهد.
از دیگر ویژگی های گیم پلی این بازی، قابلیت انجام حرکت های اکشن، در زمان های خاص است. وجود میان پرده های بسیار زیبا و قابلیت بازبینی آن ها پس از اتمام بازی نیز از ویژگی هایی است که در سری های اصلی پیش از این بازی وجود نداشت.صفحه محتویات بازی که در آن، آیتم های مختلف ذخیره می شود نیز نسبت به نسخه های پیشین دچار نوآوری شده و قابلیت افزایش ظرفیت نیز به آن افزوده شده است. بازی رزیدنت ایول ۴، نخستین بازی از این سری بود که دارای سیستم جمع آوری پول، جواهرات و آیتم و همچنین فروش آیتم ها و جواهرات مختلف در جریان داستان اصلی بازی بود. از امتیازات و پول های به دست آمده می توان برای به روزرسانی اسلحه ها، خرید اسلحه های جدید و آیتم های گوناگون پرداخت.
رزیدنت ایول ۴، نخستین بازی از این سری بود که دشمنان محوری موجود در گیم پلی آن، زامبی ها نبودند. این مهاجمان که «لوس گانادوس» نام دارند، برخلاف زامبی ها که توسط ویروس تی به زامبی تبدیل شده بودند؛ توسط انگل «لاس پلاگاس» به این حالت درآمده بودند. وجود سلاح های بسیار متنوع که هریک از آن ها قابلیت به روزرسانی را نیز دارند نیز از دیگر ویژگی های برجسته این بازی است [۱۵] [۱۶] [۱۷]. تمام این ویژگی ها درکنار داستان جالب و موسیقی متمایز خود، این بازی را جزو یکی از کامل ترین بازی های تاریخ می کند. البته تغییر سبک و دگرگونی اساسی در آن، در این بخش، باعث رنجیده ‎خاطر شدن دوستداران این سری شدساخت و توسعه بازی

نخستین تلاش برای ساخت نسخه چهارم این سری در دسامبر ۱۹۹۹ انجام پذیرفت [۱۹]. سرانجام نیز پس از ارائه ۴نمونه ویرایش برای این بازی، ساخت بازی در آن زمان متوقف شد[۱۸] و بازی متوقف شده، رزیدنت ایول ۳٫۵ نام گذاری شد. این بازی هرگز منتشر نشد [۴] . درآغاز، این بازی برای کنسول پلی استیشن ۲ طراحی شده بود، زمانی که شینجی میکامی به عنوان تهیه کننده از هیدکی کامیا به عنوان کارگردان درخواست کرد تا نسخه چهارم این سری، از سبک جدیدی نسبت به نسخه های پیشین برخوردار باشد [۲۰]. اما پس از توقف ساخت بازی نیز، این قطعی بود که این بازی، مجددا ساخته خواهد شد [۴][۵][۶] . نویسنده داستان بازی نوبورو سوگیمورا بود [۲۱] که پیشینه همکاری با کامیا را به عنوان طراح داستان برخی عنوان های آن برعهده داشت [۲۲].
نخستین خبر رسمی از بازی، در نوامبر ۲۰۰۲ بود که کپ کام و نینتندو درحال ساخت نسخه چهارم بودند [۲۳]. ساخت بازی تا ۴۰٪ تکمیل شده بود [۲۴]. داستان این بازی درباره نفوذ لیان اس. کندی به مقرمرکزی شرکت آمبرلا بود. مکانی که در آن هیولاها و دشمنان جدید و قدیمی مانند زامبی وجود داشتند [۲۵] [۲۶]. دراین بازی، لیان اس. کندی به ویروس مادر مبتلا شده و براثر این ویروس، دارای قدرتی مخفی در دست چپ خود شده بود [۲۷] [۲۸]. سرانجام نیز این بازی به مرحله انتشار نرسید [۱۸]. در ای۳۲۰۰۳ پیش نمایشی از نسخه اصلاح شده ای از همین بازی نمایش داده شد. نسخه اصلاح شده مرد قلاب دار (به انگلیسی: hook man version) نام داشت اما این نسخه نیز مورد تائید قرار نگرفت [۲۹].
پس از این، تصمیم برآن شد که نسخه جدید دارای سبکی جدید نسبت به نسخه های منتشر نشده دارا باشد [۲۵]. شینجی میکامی، مجوز ساخت بازی را از شیباتا گرفت تا کار خود را برای ساخت بازی جدید این سری، که سرانجام آن، با انتشار همراه باشد را آغاز کرد [۳۰]. میکامی در دیدارهای بعدی، زیرفشار شدیدی توسط کپ کام قرار گرفت و کپ کام مدعی بود که به خاطر احتمال نداشتن فروش خوب برای بازی، این بازی نیز به جمع بازی های لغو شده افزوده خواهد شد [۳۱]. این سبب شد تا هیرویوکی کوبایاشی به عنوان تهیه کننده بازی به گروه ساخت این بازی بپیوندد. به هرشکل این بازی با گروه جدید، با داستانی نو، گیم پلی متفاوت و زاویه دوربین جدیدی طراحی گشت، طراحی که در آن، دیگر شرکت آمبرلا، زامبی ها و زاویه دوربین سری های کلاسیک در کانون داستان قرار نداشت
نوع مطلب : نقد بازی 

http://danielleespejo.hatenablog.com/entry/2015/06/28/100420
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396 03:42 ق.ظ
What's up to every body, it's my first pay a quick visit of this web site;
this webpage consists of amazing and actually fine information in support of readers.
علی
چهارشنبه 16 مرداد 1392 12:23 ب.ظ
مطالب خوبی بود منمدرباره ی ایول ها در وبم نوشتم به منم سر بزن.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo