تبلیغات
My Note! - چقدر اعتماد به نفس دارید؟

یاد خر پلیس به خیر!! با خر دمپایی!!

چقدر اعتماد به نفس دارید؟

نویسنده :saeed eskandari
تاریخ:جمعه 9 فروردین 1392-03:02 ب.ظ

چقدر اعتماد به نفس دارید؟


بهبود اعتماد به نفس به کمک تقویت احساس اثرمندی.

آیا در زندگی‌تان شور و شوق وجود دارد؟

چقدر احساس می‌کنی به خودت مطمئنی؟ آیا فکر می‌کنی کافی ست یا باید تقویتش کنی؟

کسانی که اعتماد به نفس بالا دارند افرادی مصممند که جسارت امتحان شرایط جدید را دارند و در موقعیت‌های سخت و دشوار می‌توانند خودشان را کنترل کنند. در کل می‌توان گفت این افراد در زندگی اشتیاق و هیجان بیشتری دارند. همچنین آن‌ها مورد اعتماد و احترام بقیه هستند و همین مسئله بر اعتماد به نفسشان می‌افزاید و به این ترتیب چرخه ای شکل می‌گیرد و ادامه می‌یابد.

به هر روی همیشه آغاز این چرخه آسان نیست! پس از کجا باید آغاز کرد!؟

یک نقطهٔ آغاز مناسب می‌تواند ارزیابی میزان مهارت شخص در اداره و انجام یک فعالیت خاص باشد که آن را میزان اثرمندی می‌نامیم و می‌دانیم که نقش مهمی در تعیین میزان اعتماد به نفس دارد.

آلبرت بندورا (Albert Bandura) یکی از روانشناسان پیشرو در زمینهٔ احساس اثرمندی است. تئوری احساس اثرمندی او به ارتباط بین باور به توانایی‌های شخص و کیفیت واقعی انجام کارها توسط آن شخص می‌پردازد. بندورا می‌گوید اثرمندی و اعتماد به نفس دو مقولهٔ کاملاً مشابه نیستند. اتکا به نفس در معنای عام و نه خاص آن یعنی میزان باور به خود! از سوی دیگر اثرمندی یعنی باور به توانایی‌های شخص در انجام فعالیتی خاص!

اگر افراد در زمینه ای خاص احساس اثرمندی داشته باشند، طرز فکر، نوع احساس و شیوهٔ رفتار آن‌ها به گونه ای است که باعث تشدید موفقیت و افزایش احساس رضامندی در شخص می‌شود.

آن‌ها به موانع پیش رو به عنوان چالش‌هایی می‌نگرند که باید آن‌ها را پشت سر گذاشت در نتیجه از مواجهه با شرایط جدید ابایی ندارند بنابراین به سرعت از شرایط رکود بیرون می‌آیند چون شکست را بیشتر نتیجهٔ عوامل بیرونی می‌دانند تا ضعف‌های درونیشان.

در کل، باور به توانایی‌هایمان بر انگیزه‌ها، انتخاب‌ها، سرسختی و قاطعیتمان اثر می‌گذارد.

بنابراین اعتماد به نفس- از طریق افزایش احساس اثرمندی- اغلب بر کیفیت انجام اعمال ما و میزان رضایت از گزینش‌های انجام شده در زندگی‌مان می‌افزاید. به همین خاطر می‌گوییم سطح اثرمندی به ویژه در باور ما به میزان مهارت‌هایمان در امور مختلف می‌افزاید. با دانستن سطح اثرمندی‌مان در زمینه های مختلف می‌توانیم برای بهبودی آن‌ها برنامه ریزی کنیم.

آیا اعتماد به نفس بر توانایی ما در انجام کارها تأثیر می‌گذارد؟ این تست کوچک را انجام دهید و خودتان به جواب برسید:

چقدر اعتماد به نفس دارید؟

در هر مورد گزینه ای که به رفتارهایتان نزدیک‌تر است را علامت بزنید. لطفاً آنچه هستید را در نظر بگیرید نه آن چه باید باشید یا دوست دارید باشید و بابت اینکه باید گزینه های غلط را علامت گذاری کنید نگران نباشید. در پایان اعدادی را که در هر پاسخ آن‌ها را علامت زده‌اید جمع کنید.

ردیف

                   عبارات و جملات توصیفی

 

هرگز

به ندرت

 

گهگاه

 

اغلب

بیشتر اوقات

۱

کاری را انجام می دهم که از من انتظار می رود نه آن چه درست است.

۵

۴

۳

۲

۱

۲

موقعیت های جدید را با آرامش و به راحتی مدیریت می کنم.

۱

۲

۳

۴

۵

۳

در مورد زندگی احساس مثبت همراه با شور و هیجان دارم.

۱

۲

۳

۴

۵

۴

اگر کاری به نظر سخت برسد از انجام آن احتراز خواهم کرد.

۵

۴

۳

۲

۱

۵

من حتی بعد از آن که همه از تلاش دست بکشند ادامه می دهم.

۱

۲

۳

۴

۵

۶

در صورتی که تلاش کنم به نتیجه خواهم رسید.

۱

۲

۳

۴

۵

۷

به اهدافی که تعیین کرده ام می رسم.

۱

۲

۳

۴

۵

۸

وقتی با مشکلات روبرو می شوم احساسات منفی به سراغم می آید و ناامید می شوم.

۵

۴

۳

۲

۱

۹

با افرادی مراوده دارم که علی رغم تلاش زیاد هنوز به اهدافشان نرسیده اند.

۵

۴

۳

۲

۱

۱۰

افراد از کارها و یافته هایم تعریف و تمجید می کنند.

۱

۲

۳

۴

۵

۱۱

اگر در انجام کاری سریع به نتیجه نرسم از ادامه ی تلاش دست می کشم.

۵

۴

۳

۲

۱

۱۲

وقتی بر مانعی غلبه می کنم به درسی که گرفته ام فکر می کنم.

۱

۲

۳

۴

۵

۱۳

معتقدم اگر سخت کار کنم به اهدافم خواهم رسید.

۱

۲

۳

۴

۵

۱۴

با افرادی که در حرفه ای مشابه من کار می کنند و در کارشان موفق هستند رابطه دارم.

۱

۲

۳

۴

۵

                                                                                                              ….   =  جمع کل

تفسیر نتایج

 • 14-32

  دلت می‌خواهد اعتماد به نفس بیشتری داشتی. نگاهی دقیق‌تر به همهٔ آن چه در زندگی بدست آورده ای بینداز. تمایل داری بیشتر بر آن چه نداری تمرکز کنی و این مسئله وقت و انرژی‌ای را که باید صرف مهارت‌ها و استعدادهایت کنی به هدر می‌دهد. در این مقاله راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس عنوان شده است.

 • 33-51

  در مسیر تشخیص مهارت‌ها و باور به توانایی‌هایتان به درستی گام برمی دارید. ولی کمی در مورد خودتان سخت گیر هستید و این موجب می‌شود نتوانید از مزایای رسیدن به تجارب و بهبود مهارت‌ها استفاده کنید. برای افزایش اعتماد به نفستان مقاله زیر را مطالعه کنید.

 • 52-70

  آفرین! کارتان در آموختن از تجارب بسیار عالی است. شما کسی هستید که اجازه نمی‌دهید موانع، نوع نگاه شما را به خودتان تغییر دهند. اما همچنان باید به بهبود اعتماد به نفستان ادامه دهید. مقالهٔ زیر می‌تواند کمک مناسبی باشد برای حفظ موفقیت‌ها و ادامهٔ این مسیر.

 

افزایش اعتماد به نفس


مهم نیست در حال حاضر اعتماد به نفستان در چه سطحی است، هر چه باشد می‌توان آن را بهبود بخشید. در وهلهٔ اول باید قبل از هرکس دیگری به خودتان و توانایی‌هایتان باور داشته باشید. تئوری اثرمندی باندورا نقطهٔ شروع مناسبی برای کندو کاو در راه های بهبود نگاه شخصیتان به مهارت‌ها و توانایی‌هایتان است. بر اساس این تئوری ۴ منبع اصلی برای احساس اثر مندی وجود دارد:

۱- بهبود مهارت‌ها : کارهایی که در گذشته در آن‌ها موفق بوده‌اید.

۲- تجارب مشترک : دیدار با افرادی که در حرفهٔ شما موفق بوده‌اند.

۳- بازخوردهای اجتماعی : شنیدن تعریف و تمجیدهای دیگران از توانایی‌هایمان.

۴- وضعیت روحی و روانی : مثبت اندیشی و مدیریت استرس‌های وارده.

سه مورد از این موارد (۱،۲ و ۴) در کنترل خود شخص هستند و می‌شود آن‌ها را به دقت مورد بررسی قرار داد. در حالی که نمی‌توانیم دیگران را وادار کنیم دربارهٔ ما حرف‌های خوب و انرژی بخش بزنند (مورد ۳) اما می‌توانیم به کمک اعتماد به نفسمان احتمال شنیدن چنین بازخوردهایی را افزایش دهیم.

 

تقویت مهارت‌ها


(پرسش‌های ۱،۲،۴،۵،۶،۷،۱۱،۱۲ و ۱۳)

هر چه امروز بیشتر موفقیت کسب کنی احتمال آنکه در آینده هم موفق باشی بیشتر است. ولی بدان اگر موفقیت در کاری به سرعت نصیبت شد تأثیری در اعتماد به نفست نخواهد داشت. کسب مهارت مربوط به دستاوردهایی است که در نتیجهٔ کار و تلاش زیاد به دست آمده‌اند.

برای لذت از این دست تجارب باید بر انگیزه، اراده و قدرت تصمیم گیریمان تمرکز کنیم.

انگیزه و اعتماد به نفس رابطهٔ مستقیم دارند. وقتی میزان یکی از آن‌ها را بالا ببرید دیگری نیز به همان نسبت بالا می‌رود. راه های افزایش انگیزه به شرح زیر می‌باشد:

مبحث دیگری که باید مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد نقاط و فضاهای تحت کنترل تو است. برای رسیدن به موفقیت باید بپذیری که این تلاش و کوشش توست که موجب موفقیتت می‌شود نه نیروهای بیرونی‌ای چون تقدیر یا شانس!

برای بهبود مهارت‌هایتان به آن چه در ادامه آمده توجه کنید:

 • به دنبال انجام وظایف و مسئولیت‌های چالش بر انگیز باشید! که البته می‌توانید در آن موفق باشید.
 • مهارت‌ها و توانایی‌هایتان را ارزیابی کنید.
 • مهارت‌های رفع مشکلات و تصمیم گیری را در خودتان تقویت کنید. این مهارت‌ها موجب ایجاد احساس مثبت استقلال در تصمیماتی که می‌گیری می‌شود.
 • با ایجاد پیشرفت‌های حرفه ای و شخصی خودتان را به روز و آگاه نگه دارید.

برای تقویت باور و اعتماد به خودتان مقالهٔ  چگونه اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟ را بخوانید.

 

مشاهده دیگران


(پرسش‌های ۹،۱۰و ۱۴)

یکی از مهم‌ترین بخش‌های تئوری باندورا این است که مشاهدهٔ موفقیت‌های دیگران می‌تواند موجب تقویت باورهای شخصی انسان به خودش شود. اگر خودت را در جای افراد دیگر قرار دهی و به دستاوردهایشان بیاندیشی احتمال آن که خودت هم بتوانی به آن‌ها برسی و باور کنی که تو نیز می‌توانی بالا می‌رود. هر چه خودت را نزدیکتر به آن‌ها احساس کنی اثر بیشتری خواهد داشت.

بنابراین اگر رییست تحصیلات و پیش زمینه ای مشابه تو دارد این امر موجب افزایش اعتماد به نفست خواهد شد. اگر شاهد تلاش و کوشش بسیار و همچنین موفقیت‌های دیگران هستی بدان که لاجرم این مشاهدات موجب افزایش انگیزه و اتکا به نفس تو هم خواهد شد.

خلافش هم صادق است. اگر در جایی دیدی افرادی علی رغم تلاششان به موفقیتی نمی‌رسند این مسئله موجب صدمه دیدن اعتماد به نفست می‌شود به خصوص اگر استعدادها و قابلیت‌های مشابهی داشته باشید.

راهکارهای زیر را امتحان کنید:

 • سعی کن همیشه اطرافت پر باشد از افراد موفق
 • راهنمایی برای خودت برگزین که پیشینه ای شبیه به تو داشته باشد
 • از افراد موفق درس بگیر سعی کن بفهمی چطور به موفقیت رسیده‌اند
 • شرکت‌هایی را برای کار انتخاب کن که رو به رشد هستند و آینده ای روشن دارند

 

مدیریت استرس


(پرسش ۳و ۸)

وقتی استرس و اضطراب بر زندگی‌مان سایه می‌افکند اثرات مهلکی بر جا خواهد گذاشت. توانایی مدیریت شرایط در چنین وضعیتی می‌تواند موجب افزایش اعتماد به نفس شود. وقتی احساس می‌کنی می‌توانی با هر آن  چه مواجه می‌شوی مقابله کنی خود به خود انرژی می‌گیری و خودت را در جایگاه قدرت می‌بینی.

زمانی می‌توانی به این انرژی مثبت دست پیدا کنی که بیاموزی چطور باید منشا این استرس را بیابی و کنترل آن را در دست بگیری. اگر بگذاری استرس کنترل امور را به دست گیرد دیدت نسبت به همه چیز منفی خواهد شد و احساس شکست حاصل از آن موجب تشدید اضطراب و منفی نگری در تو خواهد بود.

برای رسیدن به اعتماد به نفس باید مثبت اندیش باشی، با به طور مستقیم با شرایط استرس زا رودررو شوی و راهکار های غلبه بر آن را بیاموزی.

برای مدیریت هر چه بهتر استرس به نکات زیر دقت کنید:

 • سعی کنید مثبت نگر باشید
 • آیا مثبت اندیشید یا منفی نگر!؟ در خصوص خود تحقیق کرده و سپس اقدام به ایجاد تغییر و دگرگونی کنید.
 • راهکارهای درک و مدیریت استرس و راه های مقابله با آن را بیاموزید.

 

نکات پایانی 


اثرمندی نقش مهمی در ایجاد حس اعتماد به نفس ایفا می‌کند. در تئوری اثرمندی معتقدیم سطوح بالای آن که رو به بهبود و پیشرفت نیز هست منجر به موفقیت‌های بزرگ‌تر و ارضای شخص می‌شود.

به نظر می‌رسد برخی افراد ذاتاً معتمد به نفس هستند ولی بیشتر ما نیاز داریم آن را در خودمان ایجاد کنیم، بهبود ببخشیم و البته قدرت این کار را داریم.

بر روی تجربیات موفق زندگیت تمرکز کن. این کار توانایی دیدن بعد مثبت اشتباهات و عقب نشینی ها را به تو خواهد داد. خودت را باور کن و با افرادی در ارتباط باش که مثبت اندیشند و به خودشان مطمئن هستند. هر چه بیشتر موفقیت افراد شبیه به خودت را ببینی بیشتر به کسب موفقیت توسط خودت امیدوار می‌شوی. کسب انرژی مثبت به علاوه راهکارهای مدیریت استرس و هیجان به بهبود و تقویت اعتماد به نفست کمک خواهد کرد.

تالیف و ترجمه اختصاصی دگرشنوع مطلب : دانستنیها ! 

BHW
شنبه 19 فروردین 1396 05:14 ب.ظ
Very nice post. I definitely love this website.

Keep it up!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo