تبلیغات
My Note! - Ups منبع تغذیه بدون وقفه

یاد خر پلیس به خیر!! با خر دمپایی!!

Ups منبع تغذیه بدون وقفه

نویسنده :saeed eskandari
تاریخ:جمعه 27 بهمن 1391-02:17 ب.ظ

یکی از مشکلات برق شهر نوسانات شدید لحظه ای است. این رخداد که دلایل گوناگونی از جمله صاعقه و القای کابل های ارتباطی دارد موجب صدمات جدی به وسایل الکتریکی می شود چه بسا زمانی که دستگاهی از جمله رایانه خاموش بوده و به دلیل این که دوشاخه آن به پریز متصل بوده صدمه دیده است.
ادامه کار با رایانه به هنگام قطع برق مطمئناً برای شما اتفاق افتاده است که در حال کار با رایانه هستید واحتمالاً در حال طراحی و یا برنامه نویسی و از این قبیل هستید که ناگهان برق قطع شده و همه زحمات چند ساعته شما بدون این که روی دیسک ذخیره شوند از بین رفته اند. در این حالت احتمالاً عصبانی شدهاید ولی چاره ای نداشته و بعد از وصل مجدد برق شهرهمه کار های خود را از سر گرفته اید.
قطع برق شهر یک اتفاق عادی است که در پیشرفته ترین کشورهای دنیا نیز گرچه به ندرت ولی اتفاق می افتد اما همیشه قطع برق به انجام مجدد کارها به مدت یکی دو ساعت ختم نمی شود و ممکن است خسارات زیادی را در بر داشته باشد به عنوان مثال یک بانک اگر مدتی بدون برق باشد در سیستم آن اختلال وارد می شود و یا ایک سرویس دهنده اینترنت و یا یک سرور اگر مدتی بدون برق باشند به مرور مخاطبان خود را از دست خواهد داد در این جاست که UPS به کمک می شتابد.

● مشکلات برق شهر
یکی از مشکلات برق شهر نوسانات شدید لحظه ای است. این رخداد که دلایل گوناگونی از جمله صاعقه و القای کابل های ارتباطی دارد موجب صدمات جدی به وسایل الکتریکی می شود چه بسا زمانی که دستگاهی از جمله رایانه خاموش بوده و به دلیل این که دوشاخه آن به پریز متصل بوده صدمه دیده است. به همین دلیل توصیه می شود در زمانی که دستگاه ها خاموش هستند آنها را از پریز برق جدا کنید. از دیگر مسائل موجود نویز الکتریکی است که ممکن است موجب قفل شدن (hang) رایانه و در نتیجه از دست رفتن اطلاعات شود.
افت لحظه ای ولتاژ که در اثر روشن شدن یک وسیله الکتریکی قوی به وجود می آید نیز می تواند موجب راه اندازی مجدد رایانه شده که از بین رفتن اطلاعات را در بر خواهد داشت. توجه داشته باشید که کوچکترین نوسانات برق که حتی ممکن است نا محسوس باشد می تواند برای CPU مضر بوده و موجب سوختن و یا نیم سوز شدن ترانزیستورهای موجود در آن شود. به همین دلیل است که پس از مدت ها کار با رایانه مثلاً پس از یک سال متوجه می شوید که رایانه شما نسبت به روزهای نخست خودکند تر شده و بیشتر قفل می کند. برای جلوگیری از صدمات ناشی از اختلالات برق شهر مطمئناً به شما خرید یک UPS توصیه نمی شود بلکه یک محافظ تقویت کننده برق حدوداً ۷۰۰ وات برای یک رایانه و دستگاه های جانبی آن کافی به نظر می رسد. اما UPS علاوه برخاصیت های شوک گیری،تقویت و تنظیم برق شهر خصوصیات منحصر به فرد دیگری دارد که گاهی آن را برای رایانه های موجود در موسسات ضروری می کند.

● وظیفه UPS
UPS های کوچک معمولاً درون خود، یک باتری دارند که هنگام وجود برق در حالت عادی آن را شارژ می کنند. هنگام قطع برق یا افت ولتاژ زمانی که ولتاژ از یک مقدار کمتر شود UPS به طور اتوماتیک منبع تغذیه رایانه را از برق شهر به باتری موجود درون خود تغییر می دهد این کار در مدت زمانی حدود یک یا ۲ میلی ثانیه انجام می پذیرد و در نتیجه رایانه متوجه قطع جریان الکتریکی نشده و به کار خود ادامه می دهد. UPS های متفاوت با طول مدت پشتیبانی متفاوتی وجود دارد که بنا به نیاز و کاربد نوع مورد نظر استفاده می شود برخی UPS ها فقط برای مدت کوتاهی مثلاً ۵ دقیقه به رایانه برق رسانی می کنند. این فرصت خوبی برای ثبت و ذخیره کارهای انجام شده است. برخی دیگر نیز تا ۴۵ دقیقه دوام تغذیه دارند و این امکان را به کاربران می دهند که طی این مدت کار خودرا تکمیل و به پایان برسانند. برای ادارات و مؤسسات بزرگ تر و مهمتر نیز UPS هایی طراحی شده است که مدت زمان بسیاری رایانه های موجود را د رهنگام قطع برق از بابت تغذیه پشتیبانی می کنند. خوب است بدانید که برای کار های بزرگ UPS دارای باتری درون ساخته نبوده و فقط حکم یک شارژ کننده را دارند.
برای این UPS ها باتری های بیرونی در نظر گرفته شده که بنا به نوع نیاز و به تعداد معین به UPS متصل می شوند. می دانید که هنوز منبعی برای ذخیره جریان متفاوت ساخته نشده است باتری متصل به UPS نیز جریان مستقیم با DC دارند اما اکثر لوازم خانگی از جمله رایانه با برق متناوب شهر کار می کنند. بنابراین UPS یک مبدل نیز دارد که جریان DC را به AC تبدیل می کند این ها فقط وظایف UPS نیستند. UPS قابلیت کنترل جریان و ولتاژ و تنظیم و تقویت آنها را نیز دارد. در یک کلام می توان گفت UPS به رایانه می گوید که نگران هیچ چیز از جانب برق شهر و اختلالات ومشکلات آن نباش من همه کار ها را انجام داده و یک جریان تصفیه شده سالم به شما تحویل می دهم. با این توضیحات شاید تصمیم بگیرید که یک UPS تهیه کنید فکر خوبی است
UPS برای ----- نوسانات ناخواسته برق ورودی و كنترل ولتاژ آن دارای مدارات خاصی است. و برای حل مشكل قطع برق یا افت بیش از حد ولتاژ ( افت ولتاژ برای بسیاری تجهیزات مضر است یا سبب از كار افتادن موقت آنها می‌شود ) از باتری استفاده می‌كند كه كل این مجموعه را تغذیه پشتیبان می‌گویند.

انواع UPS
در مفهوم کلی به دو نوع و فرم وجود دارد : آنلاین (UPS Online ) – آفلاین ( Line Interactive UPS ) و هر کدام از این دو می‌توانند با شکل موج خروجی سینوسی ، شبه سینوسی ، مربعی و ... باشند.

Online UPS
در ابتدا برق شهر یا ورودی را از AC به DC تبدیل می‌کند وسپس برق DC را به AC تبدیل می‌کند و در این فرایند کاملا خروجی از ورودی ایزوله می باشد و این بهترین حالت یک UPS هست. اما اینورتر همیشه در مدار قرار دارد و عملیات تبدیل را انجام می‌دهد. در این مدل‌ها زمان سوئیچ کردن بین وضعیت استفاده از باتری (back up mode) و استفاده از برق شهر (normal mode) صفر میلی ثانیه می‌باشد.

Offline UPS
در مدل های Offline اینورتر یا مبدل فقط زمانی به کار می‌افتد که برق ورودی قطع و یا از محدوده معین خارج شده باشد به عبارتی دیگر UPS برق شهر را در زمان اتصال به خروجی bypass می‌کند و فقط عملیات استابیلایزر را انجام می دهد. و زمان انتقال معمولا بین 1 تا 3 میلی ثانیه می‌باشد.

*** نکته : زمان کمتر از 4 میلی ثانیه سیستم‌های کامپیوتری متوجه قطع برق نمی‌شوند.

Simulated Sin Wave
سیستم‌های شبه سینوسی این شکل موج در UPSهای شبه سینوسی در زمان قطع برق ایجاد می‌شود و شکل موج DC به صورت پله‌ای می‌باشد که UPS سعی می‌کند شکل موج برق شهر را شبیه سازی نماید.

اما چگونه می‌توان یك UPS خوب انتخاب كرد ؟
در جواب این سوال باید گفت این موضوع كاملا بستگی به میزان توانائی شما در پرداخت می‌باشد و UPS را برای چه منظوری مورد استفاده قرار می‌دهید. مصرف انرژی آنچه محافظت می‌كنید عامل دیگری است كه در خرید UPS نقش مهمی ایفا می‌كند. واحدی كه بوسیله آن ظرفیت UPS یا مقدار انرژی كه به شما می‌دهد بیان می‌شود عبارت است از آمپر- ساعت. مثلاً یك UPS پنجاه آمپر ساعت می‌تواند دستگاه شما را با جریان 2 آمپر به مدت 25 ساعت یا با جریان 5 آمپر به مدت 10 ساعت تغذیه كند. توجه داشته كه میزان جریان مصرفی را مصرف دستگاه تعیین می‌كند پس زمان تغذیه برای یك UPS مشخص به میزان مصرف دستگاه شما دارد.

بدیهی است در صورتی كه زمان بحرانی كه به یك منبع تغذیه احتیاج دارید كوتاه باشد می‌توانید از UPS با آمپر- ساعت كمتر و در نتیجه ارزانتر استفاده كنید. البته یك محدودیت هم در این زمینه وجود دارد و آن این است كه جریان نامی UPS شما باید از كل برق دستگاه‌های شما ( به آمپر ) بزرگتر باشد.( هر سیستم با مونیتور "15 و بدون رایتر و اسپیکر و لوازم جانبی و پر مصرف تقریبا 400w مورد محاسبه قرار می‌گیرد و در انتها برای اطمینان 200w به عدد کل اضافه کنید. )

نكته دیگری كه باید به آن توجه كنید این است كه هیچگاه از یك محافظ برقی ( مانند محافظ یخچال یا كامپیوتر ) در خروجی یك UPS استفاده می‌كنید نباید از این محافظ‌‌ها به طور همزمان برای یك دستگاه استفاده كنید چون باعث صدمه دیدن دستگاه شده و حتی از نظر ایمنی شما هم می‌تواند خطرناك باشد.

معمولا قیمت UPS بازه‌ای بزرگ دارد تا كسانی كه از توانایی مالی كمتری برخوردارند هم بتوانند آن را تهیه كنند. البته طبیعی است كه قیمت بالاتر كیفیت و امكانات بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت.


نوع مطلب : آموزش • سخت افزار 

فروش یو پی اس
دوشنبه 6 آذر 1396 04:39 ق.ظ
ممنون پست مفیدی بود
آزمون آیین نامه
چهارشنبه 10 آبان 1396 02:08 ق.ظ
ممنون از مطلب خوبتون
مناقصه
جمعه 28 مهر 1396 10:32 ب.ظ
ممنون اطلاعات کاملی بود
باطری یو پی اس
جمعه 28 مهر 1396 09:43 ب.ظ
ممنون پست مفیدی بود
Why is my Achilles tendon burning?
جمعه 17 شهریور 1396 03:04 ب.ظ
Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many of us have developed
some nice practices and we are looking to trade solutions
with other folks, please shoot me an e-mail if interested.
alaynagebrayel.jimdo.com
چهارشنبه 18 مرداد 1396 01:12 ب.ظ
I was recommended this website via my cousin. I'm no
longer positive whether this submit is written by means of him as nobody else recognise
such unique about my trouble. You are incredible! Thank you!
BHW
پنجشنبه 24 فروردین 1396 04:12 ق.ظ
Hey there just wanted to give you a quick
heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Chrome.

I'm not sure if this is a formatting issue
or something to do with internet browser compatibility but I figured I'd
post to let you know. The layout look great though!
Hope you get the problem fixed soon. Many thanks
BHW
جمعه 18 فروردین 1396 08:27 ب.ظ
Hello to every one, it's truly a nice for me to visit this
web site, it includes priceless Information.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo